Haber

Raflardaki yerini aldı! İran’a ayna tutacak bir kitap

SETA araştırmacısı Mustafa Canerİran’daki siyasi değişimle ilgili konu “İran’da Değişim Siyaseti, Hatemi Döneminde Reform Mücadelesi” Kitabı yayımlandı. İran’da reform hareketinin doğuşu, yükselişi ve düşüşünü anlatan kitap, ülkede bugüne kadar yaşanan siyasi gelişmelerin aynası niteliğinde. Kitap 224 sayfadan oluşuyor. 130 TLdan satışa sunuldu.

Kitabın yazarı Mustafa Caner, önsözünde şu ifadelere yer verdi:

İran’daki İslam Devrimi gibi benzeri görülmemiş bir devrimdir. Okunan kitaplardan dinlenen müziğe, üniversite müfredatından giyilen kıyafetlere kadar siyasal ve toplumsal alanda büyük bir dönüşüm yaşandı. Devrimin radikal atmosferi, bu dönüşümün hızını ve aciliyetini ortaya çıkararak, İran’da kökten dinci bir yapının kurulduğu, dünyayla bağlantısının kesildiği ve bir tür “İran istisnacılığının” ortaya çıktığı mesajını verdi. Ancak İran-Irak Savaşı’nın sona ermesi, Humeyni’nin ölümü ve Rafsancani’nin cumhurbaşkanı seçilmesi gibi olaylar İran’da yeni bir değişim dönemini başlattı. Hatemi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi, ülkede reform rüzgarı esirken köklü değişim beklentilerini beraberinde getirmişti ancak sekiz yıllık süreçte yaşananlar, İran siyasetinde “devrim”, “reform” ve “değişim” gibi kavramların karmaşık anlamlar taşıdığını gösterdi. . Bu dönemin olaylarını akademik açıdan anlamak, İran siyasetinin doğru okunmasını sağlamak ve gelecekteki gelişmeleri öngörmek açısından değerlidir.

Bu kitabın amacı İran’da reform hareketinin ortaya çıkışı, yükselişi ve çöküşünü etkileyen siyasi dinamikleri ortaya koymaktır. Yanıtlanması gereken temel soru, ülkede reform hareketinin neden ortaya çıktığı, nasıl geliştiği ve neden yenilgiye uğratıldığıdır. Çalışma, reform hareketinin doğasını tartışarak bu soruya yanıt arıyor. Teorik yerini Elit Teorisi’nin oluşturduğu bu kitap, reform döneminin kapsamlı bir analizini sunmakta ve Hatemi’nin zorluklarını, başarılarını ve mirasını okuyucularına aktarmaktadır.

haberkulp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu