Haber

Taliban’dan şeriat emri: Uzuv kesme, kırbaçlama cezaları geri dönüyor

Taliban önderi Haybetullah Ahundzade’nin yargıçlara, şeriat kanunlarını büsbütün uygulama buyruğu verdiği bildirildi. Buyruk hakkında bilgi veren Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, soygun, adam kaçırma ve isyana teşvik üzere hataların, kümenin şeriat kanunu yorumuna nazaran cezalandırılması gerektiğini söyledi. Taliban, geçen yıl yine iktidara geldiklerinde daha ölçülü bir idare biçimi benimseme kelamı vermişti.

Taliban’ın sözcüsü Zebihullah Mücahid, pazar günü geç saatlerde Twitter’da bu “zorunlu” buyruğun Molla Ahundzade’nin bir küme yargıçla görüşmesinden sonra geldiğini söyledi. Mücahid’in aktardığına nazaran Taliban’ın başkanı yargıçlara, “Hırsızların, adam kaçıranların ve fitnecilerin dosyalarını dikkatlice inceleyin” dedi. Taliban, kesin olarak hataları ve cezaları tanımlamadı, lakin Afganistan’daki bir dini lider BBC’ye şeriat maddelerine nazaran cezaların uzuv kesme, kamusal alanda kırbaçlama ve taşlamayı içerebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, bayanların Kabil’deki parklara girmeleri yasaklandı. Halka açık hamamların ve spor salonlarının yasağa dahil olduğu ortaya çıktı. Daha önce ise kadınların, bir erkek refakatçi olmadan uzun mesafeli yolculuklara çıkmaları yasaklandı. Taliban’ın müsaade vereceğine dair kelam vermesine karşın, kız çocuklar ülkenin büyük çoğunluğunda hâlâ okula dönmedi.

Uluslararası toplum, Taliban’ın güvenlik, yönetim ve insan hakları konularında vaatlerini yerine getirmesini beklerken, Afganistan’ın ABD’de bulunan milyarlarca dolarlık varlığı dondurulmuş durumda. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu